26° Czwartek
16 Sierpnia

Pią

Sob

NieTK

73. rocznica likwidacji obozu Dulag 121

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wykład zorganizowany z okazji 73. rocznicy likwidacji obozu. Gościem będzie profesor Kazimierz Przybysz, które opowie m.in. o losie cywilów w powstańczej Warszawie.

Przez obóz Dulag 121 w Pruszkowie przeszło około 650 tys. warszawiaków i mieszkańców okolicznych miejscowości. Obóz przestał istnieć 16 stycznia 1945 r. – W rocznicę tej daty zapraszamy na wykład dotyczący cywilnej ludności powstańczej Warszawy, który odbędzie się 4 lutego o godzinie 15.00   w  Muzeum Dulag 121. Gościem Muzeum Dulag 121 będzie prof. Kazimierz Przybysz, autor książki „Krajobrazy poniewierki. Zachowania społeczeństwa polskiego wobec exodusu ludności Warszawy 1944” – podkreślają organizatorzy. 

W trakcie wykładu prof. Przybysz opowie o losach cywilnej ludności stolicy w trakcie Powstania Warszawskiego oraz w okresie popowstaniowym. Goście dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie w rejonach objętych działaniami Powstańców. W trakcie wykładu prof. Przybysz opowie o masowych egzekucjach, wysiedleniach, o tym jak funkcjonował Durchgangslager 121 oraz o exodusie warszawiaków. –  W czasie wykładu nie zabraknie również informacji o tym, jak społeczeństwo polskie reagowało na kolejne fale warszawiaków przymusowo wysyłanych w krakowskie, świętokrzyskie, łowickie i inne tereny centralnej i południowej Polski, w tym o zaangażowaniu społeczeństwa polskiego, AK-owców i konspiracyjnych polskich partii politycznych w organizację pomocy dla wysiedlonych – opisują program spotkania organizatorzy.

Start: 4 lutego godz. 15.00
Miejsce: Muzeum Dulag 121Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 1

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Socho

Do oblesnego Lowicza tez wysylano? Dziwne