25° Wtorek
18 Września

Śr

Maciej Bochnowski

Beksiński zachwyca w Grodzisku

Od 1 marca w Poczekalni PKP w Grodzisku Mazowieckim można podziwiać dzieła Zdzisława Beksińskiego. To mało znany dorobek artysty, który obejmuje głównie prace fotograficzne z lat 50-tych, ale nie zabrakło też filmów dokumentalnych. Sprawdźcie naszą galerię!

W minionym roku o Beksińskich zrobiło się głośno za sprawą premiery filmu biograficznego „Ostatnia rodzina”. W rolę Zdzisława Beksińskiego doskonale wcielił się Andrzej Seweryn, dzięki któremu możemy poznać sylwetkę artysty, jego zachowanie, styl życia i w końcu to, jak tworzył swoje dzieła. A warto dodać, że były one niecodzienne, fantastyczne, czasami wręcz przerażające.

Wystawa w grodziskiej Poczekalni PKP składa się głównie z fotografii, od malarskiej po kreacyjną i drastyczną. Widzimy tam fotomontaże komputerowe, które pozwalają artyście w dojrzałym już okresie działań twórczych na kontynuację pasji fotograficznej. Dostrzegamy także ciekawe pomysły na przetworzenie klasycznych tematów takich jak sylwetka ludzka, twarz czy pejzaż przy pomocy programów komputerowych.

Według organizatorów jedną z najciekawszych części wystawy to grafika komputerowa. Widać w niej znakomity warsztat Zdzisława Beksińskiego. Zaskakujące jest to, jak bardzo oszczędnie potrafił poruszać się w prezentowanych formach, używając wręcz prostych środków wyrazu, a jednocześnie uzyskiwał niesamowite efekty. 

Wystawę wzbogacą filmy dokumentalne: „Dr. Jimmy” dokument o Tomaszu Beksińskim, 17 chwil z życia artysty, „Inside” 22 minutowy dokument z taśm archiwalnych artysty, wywiad ze Zdzisławem Beksińskim. 

Dzieła można podziwiać jeszcze do 8 marca w godz. 7.00-20.00.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 3

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

PiS

To jest pacykarz który w wyborach nie poparł Jaśnie Pana Pana Naczelnika Państwa Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Nie należy o nim mówić. Wielkim artystą jest Pan Jan Pietrzak który z gitarą opowiada o wielkich czynach Naszego Wodza który walczył o wolną Polskę często z bronią w ręku.

Epi

A w Pruszkowie na dworcu "zachwyca" syf, brud i dziadostwo.

Gość

A w Pruszkowie Jaś ,,zachwyca".