27° Niedziela
19 Sierpnia


dulag121.pl

Co w tym roku zaproponuje nam Noc Muzeów?

Każdego roku w maju odbywa się Noc Muzeów, podczas której możecie odwiedzać tego typu miejsca nie płacąc za wstęp. Wydarzenie odbędzie się 19 maja. Sprawdźcie co będziecie mogli zwiedzić w naszej bliższej lub dalszej okolicy i jakie atrakcje przygotowano.

Noc Muzeów wystartuje dokladnie w nocy z 19 na 20 maja. To przedostatni weekend tego miesiąca. To 15. edycja wydarzenia, która przypadła akurat na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pruszków
Udział w tegorocznej Nocy Muzeów weźmie między innymi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy. Jak zapowiadają organizatorzy tegoroczna edycja będzie oscylować wokół poważnych spraw. Goście zostaną zapoznani z kryminalnymi historiami, zbrodniami z namiętności oraz miejskimi gangami okresu międzywojennego. Te tajne śledztwo odbędzie się w godz. 18-23. Co dokładnie znajdziecie w programie? Sprawdźcie poniżej:

18.00-23.00 – gra rodzinna (Escape room) – Pomóż odnaleźć skradziony skarb hrabiny Potulickiej!
18.00 – Spotkanie z Krzysztofem Wójcikiem – kuratorem wystawy Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II Rzeczypospolitej.
18.00-23.00 – ważne sprawy okresu międzywojnia na fotografii. Wystawa: Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II Rzeczypospolitej.
20.00 – tylko dla dorosłych: Tajny Detektyw – Międzywojenne afery kryminalne – spotkanie z Moniką Piątkowską oraz Mateuszem Rodakiem.
18.00-23.00 – zwiedzanie wystawy stałej: Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er.

Z okazji Nocy Muzeów również Muzeum Dulag 121 przygotowało dla swoich gości wiele atrakcji. Obiekt  będzie czynny od 16.00 do 1.00 w nocy! Oto program:

16.00-1.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121.
16.00 do zmroku – prezentacja wystawy „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.
16.00 – 19.00 Jak bawili się rodzice naszych dziadków? – Plenerowe gry i zabawy Dwudziestolecia Międzywojennego dla dzieci w wieku 5-11 lat.
17.00; 17.30; 18.00; 18.30, 19.00; 19.30; 21.00; 22.00; 22.30 – Historia jednego obiektu – opowieści dla zainteresowanych.
20.00 – Czytanie Białoszewskiego.
21.00-22.45; 23.00-00.45 Nocne spacery po terenie byłego obozu Dulag 121.

Grodzisk Mazowiecki
Tutaj Noc Muzeów odbędzie się w kilku miejscach. Willa Radogoszcz zaprasza godz. 16.00-18.30. Odbędą się warsztaty z robienia fascynatorów, tworzenia wieży Eiffela dla dzieci, warsztaty makijażu francuskiego, Escaperoom historyczny oraz spotkanie o kulturze i sztuce Francji w latach 20. Na deser o 19.00 odbędzie się koncert „Chansons d'Amour” w wykonaniu Lydie Kotliński. O 20.30 po koncercie  przygotowano francuski poczęstunek.

W Dworku Skarbków o godz. 16.00 odbędzie się koncert uczniów PSM, a już o 16.30, 17.00 oraz 17.30 będzie można zwiedzić obiekt z przewodnikiem. Z kolei Izba Tradycji WKD zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem w godz. 16.00-19.00. Willa Foksal zapewnia zwiedzanie z przewodnikiem o 16.00, 17.00 oraz 17.30. Poczekalnia PKP za radością przyjmie gości o 21.00 na Bal Folku oraz umożliwi wykonanie pamiątkowych zdjęć w atelier fotograficznym.

Warszawa
– Szczególnym powodem do dumy i świętowania jest przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Noc Muzeów 2018 będzie jednak nie tylko okazją do wspomnień, ale i odkrywania kolejnych niezwykłych miejsc, przedmiotów i opowieści. To zasługa naszych debiutantów, których w tym roku mamy aż 24. Warszawa, stolica wolności i miasto kultury, zaprasza na 15. Noc Muzeów już 19 maja. Z radością przyłączam się do tego zaproszenia i życzę niezapomnianych wrażeń – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Ogromna liczba wydarzeń zorganizowanych w stolicy sprawia, że trudno umieścić je wszystkie na naszej stronie. Dlatego pozostawiamy odnośnik, jako alternatywę do wydarzeń z naszego regiony. Wszystkie warszawskie wydarzenia sprawdzicie TUTAJ.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 5

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Zaniak

Szanowna Pani Dyrektor Muzeum, Prawdziwa cnota krytyki się nie boi. Jeśli prawdą jest, że mile widziane są sprostowania i korygowanie to mam nadzieję, że mój wpis został dopisany do tej kategorii. Mam nadzieję, że w przyszłości zadba Pani o poziom prezentacji. Trzymam kciuki za Panią i za muzeum i na pewno będę je odwiedzał. Z poważaniem

Małgorzata Bojanowsk

Szanowny Panie - Absolwencie Zana, z przykrością potwierdzamy, że do prelekcji, która miała miejsce w Muzeum Dulag 121 wkradły się wymienione przez Pana błędy. Nie zauważył Pan, że na bieżąco próbowaliśmy je sprostować, starając się jednocześnie robić to taktownie. Przykro nam również, że nie wyszedł Pan usatysfakcjonowany spotkaniem współorganizowanym przez Muzeum. Pragniemy jednak zauważyć, że wyrażona przez Pana opinia jest generalizująca, niesprawiedliwa i krzywdząca. Przykładamy wielu starań by odbywające się w Muzeum Dulag 121 spotkania miały wysoki poziom merytoryczny. Myślę, że jest Pan nieczęstym ich uczestnikiem skoro pozwolił sobie Pan na tak bezwzględną ich ocenę. To prawda, że akurat w cyklu "Pamięć Kresów" często spotkania prowadzone są przez nieprofesjonalistów historyków ale przez historyków pasjonatów, bardzo silnie związanych emocjonalnie z tematem historii Kresów. Nie jest to jednak regułą, gdyż gościliśmy w tym cyklu kilku znamienitych profesorów a wśród nich prof. Andrzeja Nowaka. Wracając, do sprawy. Staramy się nie zamykać Muzeum przed nikim a przeciwnie, otwierać je przed wszystkimi. Ponadto formuła spotkań z cyklu "Pamięć Kresów' jest otwarta. Każdy może wnieść swoje uwagi, sprostować, uzupełnić wyrazić pogląd i podyskutować. Planując te spotkania bardzo liczyliśmy na to, że staną się one miejscem dla forum dyskusyjnego ludzi emocjonalnie związanych z tematem, a prelekcje będą jedynie wstępem do tych rozmów. Dlatego też uważamy, że zamiast anonimowo wystąpić z krytyką, ocenić tak bezwzględnie i na dodatek, posłużyć się nieuzasadnionym uogólnieniem może lepiej było po prostu na miejscu sprostować, uzupełnić, wskazać na błędy, które być może były wynikiem pomyłki słownej lub zdenerwowania nie dość wprawnego prelegenta. Byłoby to całkowicie na miejscu i zostałoby odebrane jako bardzo cenne. I jeszcze jedno - czy godzi się przekreślać tak definitywnie działania instytucji na podstawie trzech - przyznajemy niedopuszczalnych, błędów prelegenta. Z wyrazami głębokiego szacunku Małgorzata Bojanowska dyrektor Muzeum Dulag 121

Zaniak

Wszystkim, którzy wybierają się do muzeum Dulag proponuje rozważenie jego poziomu. Dziś czyli 12 maja o 15.00 odbył się odczyt, Można było się dowiedzieć (m.in.) : a/ Królestwo Polskie powstało po Powstaniu Listopadowym, b/ Kongres Wiedeński odbył się po I Wojnie Światowej i decydował o granicach Polski c/ rewelacja !!! - generał Rozwadowski złożył rezygnacje na ręce Józefa Piłsudskiego w czasie Bitwy Warszawskiej (jutro to odkrycie będzie zapewne hitem internetu). To bardzo szlachetne kiedy amatorzy otrzymują szanse prezentacji swoich osób w muzeum, ale może by najpierw zdali by maturę z historii ???. Smutne jest kiedy muzeum propaguje amatorszczyznę i nieuctwo. Panowie się napracowali, ale skompromitowali siebie i muzeum. Ostrzegam młodzież - omijajcie to muzeum z daleka bo nie dość, że się niczego nie nauczycie to jeszcze możecie dostać złą ocenę. Mnie historii w trzeciej klasie liceum uczyła pani Maria Anterszlak w Zanie.

Gość

to bufetowa

Gość

HGW, a kto to???