27° Niedziela
19 Sierpnia


archiwum

Gdzie i jak ciekawie świętować 11 Listopada?

W naszym regionie wszystkie gminy organizują obchody Święta Niepodległości. Przygotowaliśmy dla was przegląd imprez, które tego dnia (i nie tylko) odbędą się w naszych okolicach.

W tym roku świętujemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji lokalne samorządy przygotowały ciekawe uroczystości. Wśród atrakcji nie brakuje koncertów, inscenizacji, pikników rodzinnych, biegów czy wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Sprawdźcie jak można spędzić czas w tym dniu.

Brwinów
Tu obchody rozpoczną się o godz. 10.30 od mszy św. w kościele św. Floriana. Następnie zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. To jednak nie koniec. ZHP Hufiec Pruszków na brwinowskim rynku stworzy iście harcerskie miasteczko. Na mieszkańców będą czekać takie atrakcje jak: gra miejska, fotobudka, strzelnica ASG, harcerska poczta polowa, rozgrzewającą grochówka i wiele innych.

Grodzisk
W Grodzisku Mazowieckim obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w południe w kościele św Anny zostanie odprawiona uroczysta msza św. Godzinę później oficjalne uroczystości dobędą się przy pomniku Wolności. Natomiast o godz. 14.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu „Łącznicy” o grodziskich AK-owcach. O godzinie 15.00 grodziszczanie wezmą udział w grze miejskiej „Grodzisk Niepodległy” (start w Poczekalni PKP). Natomiast ZHP zaprasza na „Wieczornicę Pieśni Patriotycznych” w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy (godz. 16.00).

Michałowice
W gminie Michałowice obchody 11 Listopada odbędą się w dwóch miejscach. W Michałowicach uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 od mszy św. w kościelne pw. Wnibowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie zaplanowano koncert patriotyczny, a po nim piknik rodzinny. Natomiast w Komorowie obchody rozpoczną się o godz. 14.00 gdzie pod Dębem Niepodległości na pl. Paderewskiego mieszkańcy spotkają się na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Milanówek
Milanówek świętować zacznie od uroczystej mszy św. w kościele św. Jadwigi Śląskiej (godz. 12.30). Godzinę później odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem „Bohaterów” na pl. Starzyńskiego. O godz. 14.15, również na placu, odbędzie się koncert niepodległościowy. Natomiast wszyscy chętni tuż po koncercie będą mogli wziąć udział w grze miejskiej organizowanej przez harcerzy.

Nadarzyn
Program nadarzyńskich obchodów Święta Niepodległości rozpoczyna się od mszy św. w kościele św. Klemensa (godz. 10.30). Następnie (godz. 11.30) mieszkańcy będą mogli zobaczyć program okolicznościowy przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ruścu. Finałem obchodów będzie przemarsz na nadarzyński rynek i złożenie wieńców w miejscach pamięci.

Piastów
W Piastowi obchody Święta Niepodległości potrwają trzy dni. W piątek o godz. 17.00 w parku przy 11 Listopada odbędzie się uroczysty Apel Poległych oraz złożenie kwiatów. W sobotę o godz. 10. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na godz. 10.00 zaplanowano mszę w intencji ojczyzny, po jej zakończeniu zebraniu odbędzie się koncert piastowskich chórów. Natomiast w niedzielę należy przygotować się na obchody Święta Niepodległości na sportowo. O godz. 11.00 odbędzie się Bieg Niepodległości.

Podkowa Leśna
W Podkowie Leśnej z okazji Święta Niepodległości odbędzie się spektakl na podstawie wierszy Mariana Jonkajtysa „Was na to zdieś priwiezli, sztob wy podochli”. Początek o 18.00 na scenie Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. W niedzielę w Pałacyku Kasyno odbędzie się koncert pieśni Stanisława Moniuszki. Start o godz. 17.00. Natomiast w Stawisku w niedzielę  również o godz. 17.00 w ramach obchodów Święta Niepodległości zaplanowano paradę Ułanów Grochowskich oraz koncert „Wolności śpiew”.

Pruszków
W Pruszkowie na obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 11.00 od mszy św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie zaplanowano przemarsz od kościoła do pomnika Tadeusza Kościuszki. Tam o godz. 12.30 nastąpi złożenie kwiatów, a o godz. 13.45 odbędzie się koncert Teatru Muzycznego „Od czapy”. W trakcie koncertu słuchacze uformują bialo-czerwoną flagę oraz będą mogli zrobić zdjęcia w fotomacie, a później obejrzeć je na stronie Powiatu Pruszkowskiego. W niedziele natomiast chętni mogą wziąć udział w grze miejskiej „Mała wielka historia Pruszkowa” start sprzed Młodzieżowego Domu Kultury. Następnego dnia (12 listopada) warto wybrać się do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego na koncert „Pieśni Patriotycznych” (start godz. 16.00)

Raszyn
W Raszynie 11 listopada również nie zabraknie uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości. O godz. 18.00 w kościele św. Szczepana odbędzie się msza św. Po jej zakończeniu będzie można zobaczyć inscenizację „Droga do Niepodległości”.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

Nie ma gorszej swołoczy jak lewactwo atakujące marsz niepodległości przed laty w Warszawie. Nawet lewacy niemieccy przyjechali atakować grupę rekonstruktorów.

Głos

Achhhh te bluzy! Tfu! Do czego to doszło żeby młodzież w Polsce chodziła w bluzach z polską flagą! Przecież już sam herr.Thuske mówił że "polskość to nienormalność! "

Gość

A ja właśnie wymieniłem opony na zimowe. Te letnie już są zdarte, gdzie będzie największa zadyma żebym mógł tam je spalić?

Gość

Ciekawe czy Gołoś wpusci ONRowską swołocz na obchody tak jak kiedyś już to miało miejsce? Pseudopatryioci w brunatnych koszulach którym patriotyzm kojarzy się jedynie z wilkiem wyklętym na bluzie ...

Gość

Moment. Czy to jest święto państwowe czy święto kościelne? Wszelkie uroczystości powinny być wolne od religijnej indoktrynacji i z dala od wszelkich kościołów.

Głos

No jak to obchody 11 listopada??? Zaraz was michnik z thomasem fuchsem zjadą jak burą sukę!Przecież to święto faszystów!

Gość

W Pruszkowie jak zawsze nie wiadomo co wybrać. Taka masa atrakcji.

szymek

a "patrioci" w bluzach będą?