26° Środa
18 Lipca

Czw

Pią

Sob

Nie

Pon

Wt
Pixabay

Które z kolęd lubicie śpiewać?

Jak u Was z tradycją kolędowania? Czy to obowiązkowy punkt podczas Świąt Bożego Narodzenia? W artykule umieściliśmy sondę, w której umieściliśmy najbardziej znane polskie kolędy. Wybierzcie te, które lubicie najbardziej. Przypominamy też skąd wzięła się tradycja kolędowania.

Samo słowo „kolęda” pochodzi z pogańskiego Rzymu. Świętowano wówczas pierwszy dzień miesiąca – urządzano huczne imprezy, uczty oraz śpiewano pieśni. Zwyczaj ten kultywowano na terenach słowiańskich. Dopiero w XVI w. pieśni nazwano kolędami, wcześniej mówiono na nie rotuły. Do Polski tradycja ta dotarła z Zachodu, w czasach średniowiecza. Tłumaczono pieśni łacińskie i czeskie na język polski. Najstarsze z nich to: Anioł pasterzom mówił, w żłobie leży, przybieżeli do Betlejem, lulajże Jezuniu, czy Jezus malusieńki.

Obecnie podczas Świąt Bożego Narodzenia w wielu domach śpiewane są kolędy. Tradycja buduje w nas poczucie jedności i niesie wiele pozytywnych emocji. Najbardziej popularną kolędą jest „Cicha noc”. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków!

A jak u Was wygląda tradycja kolędowania? Kultywujecie ją, czy nigdy nie śpiewacie siedząc przy wigilijnym stole? Czekamy na Wasze komentarze!
 


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 2

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Radek

Stille Nacht, Hailige Nacht... - to super kolenda

Rado

Wszystkie zespolu U2 lubimy spiewac!