Piątek
19 Stycznia

Sob

Nie

Pon

Wt

Śr

Czw
archiwum

Muzeum Dulag zaprasza na wykład i koncert

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wydarzenia organizowane w związku z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W sobotę (16 grudnia) w muzeum odbędzie się wykład, a w niedzielę (17 grudnia) koncert.

„Kartki, bony, bilety towarowe, karty zaopatrzenia – handel reglamentowany w latach 80.” – to tytuł wykładu, który Andrzej Zawistowski wygłosi 16 grudnia o godz. 15.00. – Żeby kupić w sklepie mięso, masło, olej, kaszę, mąkę, płatki zbożowe, ryż, cukier, czekoladę, cukierki, alkohol czy papierosy, trzeba było mieć specjalną kartkę. Była ona potrzebna też do zakupu proszku do prania, artykułów dla niemowląt, mydła czy benzyny. Lokalnie reglamentacja obejmowała także takie towary, jak ubrania zimowe, obuwie, dywany, artykuły szkolne czy obrączki ślubne. Przydziały były uzależnione od wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, ale także wieku, a czasem nawet wyznania – choć dziś młodzieży trudno to sobie wyobrazić, tak wyglądały zakupy w latach 80-tych ubiegłego stulecia. O tych i innych kwestiach związanych z kartkami opowie gość Muzeum Dulag 121.

Natomiast już kolejnego dnia (17 grudnia) w muzeum odbędzie się koncert pt. „Obrazy niewoli – Obrazy wolności”. To kompilacja autorskich piosenek Huberta Bojarskiego i utworów Jacka Kaczmarskiego. Utwory opowiadają o trudnych drogach, jakie Polacy musieli pokonać, aby odzyskać swą niepodległość, wyzwalając się spod komunistycznego jarzma. To również opowieść o indywidualnych wyborach, społecznych burzach i losie ludzi rzuconych w wir historycznych wydarzeń. Całość zostanie opatrzona historycznymi zdjęciami, będącymi klamrą łączącą słowo i muzykę. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz