26° Czwartek
16 Sierpnia

Pią

Sob

Niearchiwum

Muzeum Dulag zaprasza

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wydarzenia organizowane w związku z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W sobotę (16 grudnia) w muzeum odbędzie się wykład, a w niedzielę (17 grudnia) koncert.

„Kartki, bony, bilety towarowe, karty zaopatrzenia – handel reglamentowany w latach 80.” – to tytuł wykładu, który Andrzej Zawistowski wygłosi 16 grudnia o godz. 15.00. – Żeby kupić w sklepie mięso, masło, olej, kaszę, mąkę, płatki zbożowe, ryż, cukier, czekoladę, cukierki, alkohol czy papierosy, trzeba było mieć specjalną kartkę. Była ona potrzebna też do zakupu proszku do prania, artykułów dla niemowląt, mydła czy benzyny. Lokalnie reglamentacja obejmowała także takie towary, jak ubrania zimowe, obuwie, dywany, artykuły szkolne czy obrączki ślubne. Przydziały były uzależnione od wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, ale także wieku, a czasem nawet wyznania – choć dziś młodzieży trudno to sobie wyobrazić, tak wyglądały zakupy w latach 80-tych ubiegłego stulecia. O tych i innych kwestiach związanych z kartkami opowie gość Muzeum Dulag 121.

Natomiast już kolejnego dnia (17 grudnia) w muzeum odbędzie się koncert pt. „Obrazy niewoli – Obrazy wolności”. To kompilacja autorskich piosenek Huberta Bojarskiego i utworów Jacka Kaczmarskiego. Utwory opowiadają o trudnych drogach, jakie Polacy musieli pokonać, aby odzyskać swą niepodległość, wyzwalając się spod komunistycznego jarzma. To również opowieść o indywidualnych wyborach, społecznych burzach i losie ludzi rzuconych w wir historycznych wydarzeń. Całość zostanie opatrzona historycznymi zdjęciami, będącymi klamrą łączącą słowo i muzykę. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00.


Anna Zwolińska
anna.zwolinska@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 4

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

kaczor

w muzełum koncert wstyd Panie spadochroniarzu z kobyłki .niech pan zrobi sobie ten koncert na drzymalej w gabinecie Pana lub w wc.

Gość

Najlepiej w kobyłce to zrobić lub wolominie ale coz nie da sie .

Kaczor

Racja nie w Muzeum proponuję w Zana p.golosu a frektencja bedzie tak jak bylo ostatnio o parkowaniu ca 15 osób i to sami ludzie ze starostwa.Oleli Starostę ta propagande wyborcza prawdziwi mieszkańcy Pruszkowa i mieli racje.

Gość

Tego typu imprezy to w Domu Kultury lub w bibliotece, a nie w muzeum upamiętniającym cierpienie i śmierć dziesiątków tysięcy ofiar Dulagu 121.