27° Niedziela
19 Sierpnia


Powiat Pruszkowski

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku na zawsze zapadnie w naszej pamięci. Co roku czcimy ten dzień, aby oddać cześć i należny honor ojcom naszej niepodległości.

Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej został zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Tak rozpoczęła się budowa niepodległej Polski. Wysiłki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy też Ignacego Paderewskiego przyniosły efekt. W 1937 roku Świętu Niepodległości nadano rangę święta państwowego.

W całym regionie obchodzo 99. rocznicę niepodległości. W Pruszkowie uroczystości rozpoczęły się mszą święta Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Żbikowie. – Stamtąd mieszkańcy przeszli Marszem Niepodległości do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyły się obchody z udziałem kompanii honorowej 38. Sochaczewskiego dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. Majora Feliksa Kozubowskiego. Wzięli w nich udział m.in. Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu, Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba oraz przedstawiciele wszystkich samorządów, szkół, jednostek i instytucji z Powiatu Pruszkowskiego, który był gospodarzem obchodów – podaje Krzysztof Bukowski ze starostwa powiatowego w Pruszkowie. 

Przed Muzeum Dulag 121 uczestnicy uroczystości wraz z wykonawcami teatru „Od Czapy” śpiewali piosenki patriotyczne. – W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości , nie zabrakło wszechobecnych barw narodowych, biało-czerwone dumnie powiewały na wietrze –  podsumowało miasto Pruszków na Facebooku.

Podczas uroczystości nawiązano również do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Niewykluczone, że za rok w Pruszkowie pojawi się pomnik. – W okrągłe rocznice podejmuje się specjalne inicjatywy. Sądzę, że warto w tej chwili złożyć deklarację i zainicjować czyn wspólny, czyn społeczny, który byłby odpowiedzią na czyn niepodległościowy naszych przodków. Zwracam się do wszystkich Państwa i do Pana Prezydenta Jana Starzyńskiego o to, abyśmy zrobili co w naszej mocy, by w Pruszkowie powstał pomnik Czynu Niepodległościowego – powiedział Maksym Gołoś, starosta pruszkowski.

Z kolei w Brwinowie złożono kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości, wcześniej w kościele św. Floriana odbyła się msza św. Na brwinowskim rynku stworzono miasteczko harcerskie. Msza św. w kościele św. Anny, projekcja filmy „Łącznicy”, gra miejska „Grodzisk Niepodległy” – tak wyglądały obchody 11 listopada w Grodzisku Mazowieckim.

Również w Piastowie, Raszynie, Michałowice, Milanówku, Podkowie Leśnej i Nadarzynie czczono 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Koncerty patriotyczne, programy przygotowane przez młodzież, składanie kwiatów pod pomnikami, apele poległych – mieszkańcy mogli aktywnie brać udział w uroczystościach. 


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 9

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

pomnik zamiast starostwa! wykonać! z materiałów po urzędzie. oba budynki burzyć z włodarzami w środku.

Gość

Bdb. inicjatywa starosty - pomnik na 100 odzyskania niepodległości. Brawo! Włodarze do dzieła! I bez polityki proszę.

Zapora

żałosny to jesteś ty nędzniku intelektualny, 0 polskości w tobie pachołku Hitlera i wnuku Salina.

Gość

Żałosne to wszystko było jak cała ta władza.

Marszałek

Kury wam szczać prowadzać!

Gość

Tak tak. Kubicki świetnie organizował obchody i uroczystości. Np na koncercie Mazowsza na stadionie z okazji zawierzenia było jakieś 70 osób. A na występy w mateczniku gdzie trzeba płacić bardzo trudno o dobre miejsca. Świetny z niego był organizator.

Pariota z Piastowa

Piastów zorganizował tak przygnębiające obchody jak nigdy dotąd, pora wieczorna ciemno sino, obecność wymuszona z obowiązku przedstawicieli instytucji zależnych UM, brak spontaniczności i nawet hymnu nie umiano nagłośnić, poprzednia ekipa burmistrza Kubickiego organizowało tą uroczystość znacznie lepiej. Wstyd i lekceważenie Święta Narodowego.

Jaro

Ja znam . Mialem bdb z historii!

Gość

Czy wszyscy znają prawdziwą historię Marszałka?