25° Wtorek
18 Września

Śr

Milanowianki Facebook

Serwus Witkowska!

W Milanówku odbędzie się spotkanie z okazji 120. rocznicy urodzin Felicji Witkowskiej. Start eventu 17 września o godzinie 17:00 w zabytkowej Willi „Borówka”.

Felicja Witkowska była polską fotografką i działaczką społeczną. Mocno związana z Milanówkiem, gdzie mieszkała oraz miała swój własny zakład fotograficzny – wówczas jedyny w miejscowości. Dla miasta zasłużyła się nieformalną działalnością fotokronikarską. Jego dzieje w formie fotografii przekazywała przez ponad 30 lat. Proces ten rozpoczął się w latach 20. XX wieku, a skończył w połowie lat 50. Ten okres czasowy był  bardzo niestabilny w dziejach kraju. Z jednej strony piękny okres 20-lecia międzywojennego, z drugiej zaś II wojna światowa, a tuż po niej początki PRL.

W czasie wojny wraz z synem Ryszardem i córką Anią udzieliła schronienia uciekinierom z obozu koncentracyjnego oraz mężczyźnie żydowskiego pochodzenia. Poświęcenie Witkowskiej zostało docenione w postaci przyznania jej tytułu Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Uczestnicy spotkania, organizowanego 17 września przez stowarzyszenie „Milanowianki”, będą mieli okazję zapoznać się z wystawą prywatnych zdjęć Felicji Witkowskiej. Zainteresowanych historią fotografki czeka  spotkanie z synem bohaterki imprezy – Ryszardem. Przyjdzie także pora na refleksję nad tym, czy Felicja Witkowska była wyjątkowa na tle innych kobiet tamtego okresu. Goście zastanowią się nad tą kwestią wraz z Ewą Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet. 

Wystawa odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.


Patryk Kober
kontakt@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 0

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy - dodaj swój komentarz