24° Niedziela
27 Maja


Bolo Skoczylas

Spacer po Pruszkowie śladami Wielkiej Wojny

23 lipca o godzinie 16.00 Muzeum Dulag 121 zaprasza serdecznie na drugi w tym roku historyczny spacer po Pruszkowie.

Podczas spaceru zostaną przedstawione dzieje miasta Pruszkowa w czasie I wojny światowej. Przewodnik postara się odpowiedzieć na pytania uczestników dotyczące przebiegu konfliktu na terenie Pruszkowa oraz wpływu wydarzeń „Wielkiej Wojny” na późniejszy rozwój miasta.

W 1914 roku Pruszków był dynamicznie rozwijającą się podwarszawską miejscowością, tętniącą fabrycznym życiem, ale bez praw miejskich. Wyludniony, pełen gruzów owe prawa otrzymał dwa lata później. Zniszczeniom uległy liczne budynki i fabryki. Pruszków zapłacił wysoką cenę za wolność.

Spacer po Pruszkowie śladami Wielkiej Wojny odbędzie się w ramach cyklu „Pruskoviana”. Spacer poprowadzi pracownik Muzeum Dulag 121 – Jacek Zegarłowicz. Zbiórka w budynku dworca kolejowego PKP w Pruszkowie. Przewidywany czas trwania spaceru to 2, 5 godziny. Udział jest bezpłatny.


Aleksandra Szczepańska
kontak@wpr24.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 13

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

romadur

Do WawaLove. Ty chcesz być taki kontrowersyjny, czy jesteć po prostu nieukiem?

Gość

Budynek dworca też mógłby, po odpowiednim remoncie, mieścić Muzeum Pruszkowa. Wszak jest to obecnie jeden z najstarszych budynków w naszym mieście.

Gość

Marzenia o muzeum to nie za tego prezydenta.

WavaLove

Jaka Was wojna dotknęła w Pruszkowie ? patrzyliście jak stolica cierpi i jak ruscy czekaliście co się wydarzy. Ale teraz się odwdzięczacie niszczeniem stolicy, najazdami i bezpłatnym korzystaniem z Warszawy.

Gość

może bardziej optymistycznie, są wakacje, a tu wojna i wojna, śmierć i śmierć.

Gość

Pruszków to nie tylko Dulag, ba Pruszków to nie tylko martyrologia wojenna i historia obozu przejściowego. Nawet największy pipidówek ma swoje muzeum, a przynajmniej skromne miejsce do którego może przyjść pierwszy lepszy przyjezdny by zapoznać się z historią tego miejsca. Takiego miejsca brakuje, może nie mamy jakiś niesamowitych tradycji, niemniej w ciągu ostatnich stu kilkudziesięciu lat w mieście wiele się zmieniło i może warto zatrzymać ten upływający czas dla następnych pokoleń. Czyżby 50 tysięcznego miasta nie było stać na stałą wystawę historii a może to po prostu się nie opłaca?

rybak

Gdyby tak jeszcze ten potencjalnie piękny dworzec ktoś kiedyś wyremontował..

TAK!!!

Tak, tak, tak, pałacyk Porcelitu na muzeum miejskie! Zróbmy hałas, może da się ;););)

Gość

Wydaje mi się, że Muzeum Dulag 121 jest placówka ściśle tematyczną. Dotyczy martyrologii mieszkańców Warszawy wysiedlanych w trakcie i po Powstaniu Warszawskim 1944r. Organizowane imprezy świadczą wyraźnie, że w Pruszkowie brakuje muzeum poświęconego historii naszego miasta. Świetnie by się do tego nadawał Pałac Porcelitu, bo ludzie i artefakty są, tylko brakuje woli decydentów. Okazja !00-lecia nadania praw miejskich jest tylko raz.

Po

Do Gościa z 8:11. Czytałeś bez zrozumienia! Wszystko napisane jest bardzo dokładnie. Przeczytaj jeszcze raz, bo podane jest kiedy, kto organizuje i o zbiórce. Do zobaczenia na spacerze!

mk79

do gościa z 08:00 Masz to wytłuszczone, pod zdjęciem - 23 lipca o 16:00 :)

Gość

We wstępie jest wszystko :-)

Gość

brak podstawowych informacji, O KTOREJ, KIEDY, POMYSŁ SUPER