26° Czwartek
16 Sierpnia

Pią

Sob

Niestawisko.pl

Stawisko Iwaszkiewiczów w czasie wojny i pokoju

14 stycznia w pruszkowskim Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie dotyczące historii życia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, a dokładniej ich działalności w czasie II wojny światowej. Gościem specjalnym będzie dr Radosław Romaniuk, który opowie o Stawisku – azylu i miejscu, w którym Iwaszkiewiczowie spędzili resztę życia.

Podczas II wojny światowej Stawisko Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów zlokalizowane w Podkowie Leśnej było swojego rodzaju azylem dla ludzi kultury. Można było tam odetchnąć od okupacyjnego życia. Iwaszkiewiczowie angażowali się w działania konspiracyjne udzielając pomocy materialnej i udzielając schronienia osobom poszukiwanym. W czasie Powstania Warszawskiego w podkowiańskiej posiadłości znajdowali się uchodźcy z Warszawy czy osoby wyprowadzone z obozu przejściowego w Pruszkowie.  

Od sierpnia 1944 r. do stycznia 1945 r. w Stawisku schroniło się kilkadziesiąt osób. Uratowano ich m.in. dzięki działalności Eryka Lipińskiego, który był w stałym kontakcie z Jarosławem Iwaszkiewiczem. To historia, którą warto poznać. Spotkanie dotyczące życia i działalności Iwaszkiewiczów oraz azylu jakim było Stawisko odbędzie się w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w niedzielę, 14 stycznia o godz. 15.00.

Tego dnia gościem będzie literaturoznawca dr Radosław Romaniuk, autor dwutomowej biografii Iwaszkiewicza „Inne życie”, który opowie o życiu Stawiska – rezydencji w której Iwaszkiewiczowie mieszkali od 1927 roku aż do śmierci, w trakcie II wojny światowej i w latach powojennych.


Seweryn Dębiński
seweryn.debinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


Komentarze | 3

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

zainteresowana

Historyku XXL przecież redakcja WPR24 Ci nie odpowie. Sądzę, że najlepiej postawić pytania bezpośrednio mówcom na spotkaniu w Muzeum 14 stycznia. Będę tam i chętnie posłucham stawianych przez Ciebie pytań.

Historyk XXL

nie wierzę że Iwaszkiewiczowie udzielali schronienia uciekinierom itp! Denerwuje mnie takie idealizowanie historii. Uważam że mieli zbyt dużo do stracenia by ryzykować takie zachowania. Na jakiej podstawie piszecie że Iwaszkiewiczowie wspomagali ruch oporu podczas okupacji? Jakieś dowody są???

Radoslaw

Ja tez mam pieknie na imie!!!