27° Niedziela
19 Sierpnia


Maksym Gołoś Facebook

Uczcili pamięć więźniów obozu Dulag

Szczególne wydarzenie miało miejsce w niedzielę (1 października) w Pruszkowie. Ulicami miasta przeszedł marsz pamięci więźniów obozu Dulag 121.

Na początku należy zaznaczyć, że obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc miały szczególny wymiar. Uroczystości zapoczątkowano w Warszawie, gdzie uczestniczy wzięli udział w pierwszej części marszu, a później udali się do Pruszkowa. Oficjalna część obchodów odbyła się przy pomniku „Tędy Przeszła Warszawa”. Jednak najpierw uczestnicy maszerowali ulicami miasta: Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, POW, 3 Maja do Muzeum Dulag 121 aż dotarli do monumentu.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób, stowarzyszeń, wolontariuszy i pracowników Muzeum Dulag odbyła się inscenizacja historyczna. Wykonana w profesjonalny sposób z dbałością o detale, oddająca klimat trudnych wojennych czasów. Widowisko pokazywało dramat osób wypędzonych z Warszawy i skazanych na życie w obozie w trudnych warunkach. Podczas uroczystości pod pomnikiem wręczono medale Pro Patria.

W piękny sposób uczestnicy uroczystości upamiętnili żołnierzy i ludność stolicy podejmujących bohaterski zryw. Warto podkreślić ogromną rolę organizatorów obchodów. – Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, ponieważ spotkaliśmy się z wielką życzliwością, gdy zwracaliśmy się o pomoc i z wielkim zainteresowaniem dla sprawy. To bardzo ważne – powiedziała podczas obchodów Małgorzata Bojanowska, kierownik Muzeum Dulag 121.


Jakub Małkiński
jakub.malkinski@wprmedia.pl

Podobne artykuły


baner

Komentarze | 8

captcha

Klikając "Dodaj komentarz", akceptujesz regulamin dodawania opinii.

Gość

obszerna relacja zapewne w Panoramie Pruszkowskiej

Gość

A jakieś zdjęcia z wydarzenia?

Gość

Brawo Powiat i Dulag121

Gość

Takiej rekonstrukcji chyba jeszcze w naszym mieście nie było. Wielkie brawa za przybliżanie mieszkańcom historii miasta - tak mocno związanej z historią Polski. Gdzie można zobaczyć więcej zdjęć?

Gość

Na wydarzeniu organizowanym wspólnie przez Muzeum Dulag 121 i Starostwo Powiatowe w Pruszkowie pojawiły się setki mieszkańców Pruszkowa za co ogromnie dziękujemy! Zapraszam do obejrzenia bezpośredniej relacji z obchodów na Facebooku Starostwa Powiatowego w Pruszkowie: Relacja LIVE z marszu: https://www.facebook.com/PowiatPruszkowski/videos/1966416783637372/ Relacja LIVE z finałowej inscenizacji i części oficjalnej wydarzenia: https://www.facebook.com/PowiatPruszkowski/videos/1966437066968677/ Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest zarówno na stronie FB Starostwa: Facebook: https://business.facebook.com/media/set/?set=a.1966805710265146.1073741843.1541369756142079&type=3

Jerzy

Piękna i dostojna uroczystość. Podziękowania dla Pana Prezydenta Starzyńskiego za organizację, Muzeum Dulag to chluba miasta.

Piastun

Cześć ich pamięci [*]

Gość

Czy redakcja nie ma już swoich fotografów ? Dramat !